Coati Mundi (muzyk)

Coati Mundi (ur. 3 stycznia 1950 r.) Jest pseudonimem amerykańskiego muzyka Andy’ego Hernandeza , perkusisty , w szczególności grającego na wibrafonie , a także członka oryginalnego zespołu Savannah Band doktora Buzzarda , następnie Kid Creole i Coconuts . W 1981 roku, tuż przed premierą Tropical Gangster, zdobył czterdziestkę w Wielkiej Brytanii hit “Me No Pop I” . Wyprodukował i zaaranżował album ” Don Armando Second Avenue Rhumba Band”, który pobudził dyskotekową piosenkę “Deputy of Love”. [1]

Wczesne życie

Hernandez jest portorykańczykiem pierwszej generacji, który dorastał w hiszpańskim Harlemie w Nowym Jorku . Jako młody nastolatek, pierwszym zespołem, w którym grał i nagrywał był Eddie Hernandez i jego orkiestra.

Nauczył się grać wibracje od George’a Rodrigueza z The New Swing Sextet.

Kariera

Hernandez pracował z różnymi grupami muzycznymi i artystami, w tym Ralfi Pagan , Joe Bataan , Vernon Reid , N’Dea Davenport , Nona Hendryx , Tito Puente , Manny Oquendo i Conjunto Libre, Hall & Oates i Machito .

Był znany jako Sugarcoated Andy w zespole doktora Buzzarda i grał dla nich wibracje, marimbę i perkusję. Uznał Stony Browder, Augusta Darnell i Cory Daye z zespołu dr Buzzarda za główne wpływy.

W 1979 roku wraz z Adrianą Kaegi pomógł stworzyć Kid Creole i Coconuts . Hernandez był dyrektorem muzycznym i aranżerem zespołu The Coconuts do czasu jego wyjazdu w 1989 roku.

Jego singiel “Me No Pop I” osiągnął 32 miejsce na brytyjskich listach przebojów latem 1981 roku. [2] Piosenka zajęła 3 miejsce wśród dziesięciu najlepszych “utworów roku” w 1981 roku przez NME . [3]

Hernandez jest samoukiem. Jego głównym instrumentem jest wibrafon, ale gra także na fortepianie, perkusji i flecie oraz jest aranżerem muzyki i kompozytorem .

Powiedział kiedyś w wywiadzie: “Nigdy nie pozwalałem, by brak talentu powstrzymywał mnie od robienia czegokolwiek”. Przytoczył przykład tego, odnosząc się do płyty “Gichy Dan and Beachwood 9” [4] wyprodukowanej przez Rona Rogersa i Augusta Darnella. Był przesłuchiwany na stanowisko aranżera-orkiestratora przez szefa A & R w rekordach RCA. Zapytany, czy wie, jak przygotować sznurki, odpowiedział bez wahania: “Oczywiście” i przekonał ich, by dali mu tę pracę. W rzeczywistości nie wiedział nic o aranżacjach strun. Zaraz po wywiadzie kupił książkę na temat układania sznurków i drewna w dzień iw nocy. Rezultatem była udana praca aranżacyjna; jego pracę dopełnił wielki skrzypek Harry Lookofsky który służył jako koncertmistrz na randkę.

W 1983 roku wydał solowy album zatytułowany Little Coati Mundi The The Older 12 Year Old Genius . Mundi skomponował, wyprodukował i dostarczył główne wokale. Zawierał on wersję “Tropical Hot Dog Night” Captaina Beefhearta z piosenkarzem salsy Rubén Blades . Na albumie była również piosenkarka Lori Eastside z Kid Creole & The Coconuts.

Coati Mundi miał kilka występów w programie telewizyjnym Miami Vice, w tym odcinek “No Exit” z Brucem Willisem i “Everybody’s in Showbiz” z Benicio del Toro (patrz lista występów gościnnych Miami Vice ). Hernandez pojawił się jako aktor w filmie Who’s That Girl z udziałem Madonny i Griffina Dunne’a . Napisał i wykonał piosenkę do albumu z soundtrackami: “El Coco Loco”. Mundi występował w kilku filmach Spike’a Lee , w tym Mo Better Blues , He Got Game i Girl 6 . Można go również zobaczyć w filmie We Own the Night .

Został uznany za jednego z nadzorców muzyki do filmu Miramax 54 i jako producent kilku piosenek tego filmu. Hernandez skomponował muzykę do różnych filmów, w tym Spike’a z Bensonhurst . Jest także kompozytorem i projektantem dźwięku dla serii edukacyjnych DVD dla dzieci produkowanych przez Karyna Parsonsa ( Fresh Prince of Bel-Air ).

W grudniu 2010 roku wydał nową solową płytę ” Coati Mundi Is Dancing For The Cabana Code w krainie Boo-Hoo (Rong Music). [5] Nagrania zyskały przychylne recenzje i pochwały magazynu New York Times , [6] Time Out , [7]Village Voice [8] i innych.

W dniu 16 grudnia 2010 roku pojawił się w składzie w programie muzycznym / komediowym BBC Never Mind the Buzzcocks .

Dyskografia

Albumy studyjne

 • Były 12-letni geniusz ( Virgin Records , 1983)
 • Taniec o kodeks cabana w krainie Boo-Hoo (Rong Music, 2010)

Single

 • “Que Pasa” / “Me No Pop I” (Island / ZE, 1981)
 • “¿Como Esta Usted?” (Virgin, 1983)
 • “Och, ta decyzja miłości” (Virgin, 1983)
 • “No More More Blues” (Rong Music, 2009)

Referencje

 1. Skocz do góry^ Kredyty Coati MundiwAllmusic
 2. Skocz do góry^ “Oficjalne listy brytyjskie” . Officialcharts.com . Oficjalne firmy Wykresy. 2016 . Źródło: 2 listopada 2016 .
 3. Skocz do góry^ “Albumy i utwory roku” . NME . 2016 . Źródło: 2 listopada 2016 .
 4. Skocz do góry^ “Gichy Dan’s Beachwood # 9 – Gichy Dan’s Beachwood # 9 at Discogs” . Discogs.com . Źródło: 2013-02-11 .
 5. Skocz do góry^ E-Love (1999-02-22). “Coati Mundi” . Rong Music . Źródło: 2013-02-11 .
 6. Skocz do góry^ Ben Ratliff. “Doom Metal, Melodic Jazz, Boiled-Down Funk” . The New York Times . Źródło: 2013-02-11 . (wymagana subskrypcja)
 7. Skocz do góry^ Tantum, Bruce (2010-10-11). “Coati Mundi | Nightlife | recenzje, przewodniki, ciekawostki, film – Time Out New York” . Newyork.timeout.com . Źródło: 2013-02-11 .
 8. Skocz do góry^ Carol Cooper (2010-12-01). “Coati Mundi, Back in the Fray – Strona 1 – Music – New York” . Village Voice . Źródło: 2013-02-11 .
salsafactory