De Facto (zespół)

De Facto był zespołem dub reggae, w skład którego wchodzili Cedric Bixler-Zavala , Omar Rodríguez-López , Izajasz “Ikey” Owens i Jeremy Michael Ward .

Biografia

Zespół rozpoczął jako małe jam sessions po pokazach At the Drive-In . Oryginalny zespół składał się z Omar, Cedric i Jeremy, grając lokalne koncerty w ich rodzinnym mieście, El Paso w Teksasie . Cedric powiedział: “Tak, faktycznie nazywano nas Sphinktatorami, to był wczesny De Facto, tylko bardziej rockowy.” Omar był rzeczywiście piosenkarzem Sphinktatorów i pamięta: “Użyliśmy psychodelicznych dźwięków, Cedric grał na basie, Jeremy grał na gitarze, a Ralph Jasso grał na perkusji”.

Na pierwsze nagranie wymyślili nazwę De Facto Cadre Dub, która została później skrócona do De Facto. Skład zespołu został zmieniony: Cedric grał na perkusji, tak jak wcześniej w swoich wcześniejszych zespołach: Foss i Los Dregtones , Omar grał na basie, a Jeremy pobierał sample, śpiewał i wykonywał rzadką pracę na gitarze. Ralph Jasso przeniósł się na klawisze, ale wkrótce opuścił zespół. Siebie tytułem nagrania uwalniana w bardzo ograniczonym winylu prasowania 1999; zostałby ponownie wydany w 2001 roku jako How Do You Dub? Walczysz o Dub. Podłączasz Dub In. poprzez Headquarter Records, obecnie znany jako Restart Records. Omar spotkał Ikeya Owensa w hip-hopiepokazać. Wymienili się numerami, a potem Ikey spotkał się z nimi podczas jednego z ich występów i dołączył do De Facto jako midwow na klawiaturze. Po przeniesieniu się na zachodnie wybrzeże, Ikey dołączył do zespołu w pełnym wymiarze godzin.

Po rozpadzie At the Drive-in w 2001 roku Omar i Cedric skupili się na De Facto. W tym roku ostatecznie ukazały się wszystkie wydawnictwa zespołu, zaczynając od 456132015 EP wyprodukowanego przez pierwszy pełny album Mario Caldato Jr. De Facto, Megaton Shotblast! została wydana w wytwórni Gold Standard Laboratories i odniosła umiarkowany sukces, prawdopodobnie po części ze względu na popularność At the Drive-In . Légende du Scorpion à Quatre Queues, który byłby ostatnim albumem De Facto, wydanym w tym samym roku, wydanym przez Modern City Records. Oba albumy połączyły nagrania studyjne zespołu nagrane w 2000 roku z nagraniami na żywo z europejskiej trasy w 2001 roku.

Zerwanie i możliwe odrodzenie

W 2001 roku członkowie zespołu połączyli siły z basistą Eva Gardner i perkusistą Blake Flemingiem tworząc The Mars Volta . Mimo to w kolejnych latach nadal grali wiele koncertów. W tym czasie Omar spotkał Johna Frusciante na jednym z pokazów i obaj zostali przyjaciółmi; Frusciante dołączył do De Facto na scenie jako gościnny gitarzysta. Zespół jednak nie wydał żadnego nowego materiału, a po śmierci Jeremy’ego Warda w maju 2003 roku z powodu przedawkowania narkotyków, jakiekolwiek przyszłe ponowne grupowanie De Facto wydawało się bardzo mało prawdopodobne.

W wywiadzie radiowym przeprowadzonym przez Radionicę Kolumbię w dniu 28 października 2008 r. Cedric Bixler-Zavala ujawnił, że po powrocie z południowoamerykańskiej trasy aktualnej trasy Mars Volta, nowy materiał De Facto może zostać nagrany. [1] W tym samym wywiadzie Bixler-Zavala również oświadczył, że wróci do bębnów do produkcji. Do chwili obecnej nie potwierdzono, czy sesje faktycznie się odbyły.

Od 2001 roku jedynym nowym wydawnictwem De Facto był materiał z koncertu z 3 stycznia 2001 roku w The Smell, Los Angeles, zamieszczony w zestawie Gold Standard Laboratories DVD GSL Lab. 1 Live in 2007. Omar Rodriguez-Lopez wspomniał jednak o możliwości wydania dokumentu z europejskich tras zespołu, a także wcześniej niepublikowanych utworów z sesji Mario Caldato Jr.

Ikey Owens zmarł na atak serca w 2014 roku, podczas trasy koncertowej z Jackiem White’em .

Wpływy i gatunki

Ten artykuł może wymagać przepisania w całości, aby zachować zgodność ze standardami jakości Wikipedii . Możesz pomóc . Strona dyskusji może zawierać sugestie. (Grudzień 2009)

Ogólny styl De Facto był instrumentalnym dubem, pod wpływem mocnych brzmień takich jak King Tubby i Lee “Scratch” Perry . Jednak paraliżowali także muzykę elektroniczną , łacińską i salsową oraz jazzową . Proces pisania zespołu był w dużej mierze improwizowany, oparty na wymianie pomysłów z wykorzystaniem rytmów perkusyjnych i bębnowych jako kolców piosenek. Wiele z tych pomysłów doprowadziło do powstania kolejnego zespołu członków The Mars Volta . [2]

Członkowie zespołu

 • Omar Rodríguez-López – bas
 • Cedric Bixler-Zavala – perkusja
 • Izajasz “Ikey” Owens (†) – instrumenty klawiszowe
 • Jeremy Michael Ward (†) – manipulacja dźwiękiem , wokal , melodica , syntezator

Dyskografia

Albumy

 • ¡Megaton Shotblast! (2001)
 • Légende du Scorpion à Quatre Queues (2001)

EPs

 • De Facto (1999)
 • 456132015 (2001) [3]
 • Jak się nazywasz? Walczysz o Dub. Podłączasz Dub In. (2001)

Single

 • 12E07 (2001)

Pojawia się na

 • Oven Ready Volume 1 (CD, Mixed, Comp, Dig) Inside (De facto Remix) Uplifto Records 2005
 • The Gathering (CD) Nor T! Universal Music (Nowa Zelandia) 1998
 • Test Four (CD) 120 E7 Nova Records 2001
 • Test The Box (5xCD) 120 E7 Nova Records 2001
 • Audioflashcard (CD, Comp) Gold Standard Labs

Zobacz także

 • Na Drive-In
 • The Mars Volta

Referencje

 1. Skocz do góry^ “Radionica: Wywiad Cedrica Bixlera-Zavala”. Kolumbia . 28 października 2008. Radionica. Brakujące lub puste( pomoc ) |series=
 2. Jump up^ [1] Zarchiwizowane30 września 2007 r. WWayback Machine.
 3. Jump up^ “Katalog – De Facto« Rodriguez Lopez Productions ” . Rodriguezlopwazwroductions.com. Archiwum z oryginału w dniu 2011-08-16 . Źródło: 2011-07-21 .
salsafactory