Domingo Quiñones

Domingo Quiñones to wokalista muzyki salsy . Jest także kompozytorem , producentem i aktorem.

Domingo Quinones urodził się 9 sierpnia 1963 r. W Perth Amboy , New Jersey . Kiedy miał cztery lata, przeprowadził się z rodzicami do Puerto Rico i mieszkał w Ceiba w Puerto Rico . Wrócił do Nowego Jorku w 1977 roku. Karierę rozpoczął tam sześć lat później w Conjunto Nativo. Występował także z innymi zespołami, w tym z orkiestrą Rafaela de Jesúsa , z José Alberto “El Canario”, z Johnnym Rodriguezem i Conjunto Clásico.

W 1985 roku zastąpił Roberto Lugo w orkiestrze Luisa “Perico” Ortiza, z którym nagrał cztery albumy, w tym La vida en broma (1985), In Tradition (1986) i Perico (1987). Następnie śpiewał przez jakiś czas z Louie Ramirez i Roberto Roeną.

W 1990 roku podpisał jako artysta solowy z RMM [1] i wydał swój pierwszy solowy album: Domingo es mi nombre . Po dołączeniu do Tito Puente na swojej setnej płycie, [2] Quiñones wydał swój drugi solowy album, Pintando Lunas . Album zawierał duet zatytułowany “Dos Amigos” z udziałem Tony’ego Vegi i wersję salsy piosenki “Crazy for You”, która dowiodła jego wszechstronności.

Potem nastąpiło sześć dodatkowych nagrań z RMM. Jego album “Mi Meta” z 1996 roku zawierał singiel “Tu Como Estas” (“How are you”), jego pierwszy singiel numer 1 na liście Latin Tropical Airplay . [3] Kolejny album “Se necesita un milagro”, wybrany jako jeden z najbardziej wpływowych albumów przez National Foundation for Popular Culture of Puerto Rico. Wśród jego wielu popularnych piosenek była “Mi Negrita Me Espera”. Główny singiel “No Voy a Dejarte Ir” (“Nie puszczam cię”) stał się hitem na łacińskiej mapie Tropical Airplay, która osiągnęła # 2. [3]

W 1998 roku pokazał swoje umiejętności aktorskie w operze rockowej Jesus Christ Superstar , razem z Olgą Tañón, Michaelem Stuartem i Tito Augerem z grupy muzycznej Fiel à la Vega. Następnie grał legendarny piosenkarz Héctor Lavoe w nowojorskim przedstawieniu Quien Mato i Héctor Lavoe? z piosenkami typu “La Voz de Siempre”. Spektakl i jego występ zyskały uznanie krytyków, w tym New York Timesa , ogłaszając, że Quiñones uchwycił istotę życia i muzyki Lavoe.

Powrócił do produkcji nagrań muzycznych z wydaniem Poeta y guerrero, które zawierało jego własne kompozycje. Ale jego gra aktorska jeszcze się nie skończyła, ponieważ zdobył rolę sierż. Miller w filmie Héroes de Otra Patria , o portorykańskich żołnierzach w wojnie w Wietnamie . Film zdobył wyróżnienie na festiwalu de Cine de Viña del Mar ( Chile ) i był oficjalnym zgłoszeniem z Puerto Rico w kategorii filmów zagranicznych w konkursie Oscara w 1999 roku. Jego nowsze role filmowe obejmowały rolę promotora muzyki San Juan w filmie Jennifer Lopez i Marc Anthony’ego 2007 ” El Cantante “

9 marca 2011 r., Po południu, piosenkarz został zabrany do szpitala UPR, gdzie został później skierowany do centrum medycznego Rio Piedras. Odkryto, że Domingo doznał lekkiego udaru. Pozostał czujny i wykorzystał swoje ręce.

Referencje

  1. Skocz do góry^ Navarro, Mireya (7 czerwca 2001). “Na sprzedaż: Dziedzictwo muzyki latynoskiej, w obliczu bankructwa, pionier rekordów rysuje wdzięczność i wyrzuty” . Wersja online . The New York Times . Źródło: 20 stycznia 2010 .
  2. Skocz do góry^ Loza, Steven Joseph (1999). Tito Puente i tworzenie muzyki latynoskiej . University of Illinois Press . str. 21. ISBN  0-252-06778-9 .
  3. ^ Przejdź do:b Billboard Singles Chart Allmusic
salsafactory