Jesús Alejandro Pérez

Jesús Alejandro Pérez (nazywany Niño Jesús , “Baby Jesus”) jest kubańsko – kanadyjskim multiinstrumentalistą i bandleaderką z siedzibą w Montrealu i Los Angeles . Jest członkiem zespołu Makina Loca Ricardo Lemvo , zespołu salsy łączącego style muzyki kubańskiej i angolskiej.

Urodzony w Hawanie Jesús wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w młodym wieku, mieszkał w Nowym Orleanie i Miami i zdobył przydomek “El Niño” (The Kid), ponieważ był najmłodszym członkiem każdego zespołu, w którym grał. W latach 80. jego twórczość z opartą na Los Angeles Orquesta Versalles (z udziałem kompozytora i pianisty La Palabra ) zyskała popularność wśród tancerzy i umocniła pozycję Péreza jako lidera zespołu.

Od 1997 roku Pérez mieszka w Montrealu; jego znajomość kubańskiej muzyki uczyniła go jednym z centrów kanadyjskiej sceny salsowej . Jego aranżacje mają tendencję do tradycyjnego brzmienia charanga , son i rumba , a mniej do standardowych dźwięków salsy po 1980 roku. Publikuje swoje płyty za pośrednictwem wytwórni LMS Records.

Poza Kanadą Pérez jest najbardziej znany ze swojej trasy koncertowej i nagrań z Makina Loca Ricarda Lemvo , gdzie gra na flecie, czasem na pianinie i śpiewa partie wokalne. Zwany perkusistą Edwin Bonilla (długoletni członek zespołu Glorii Estefan ) postukał w Péreza za jego tradycyjny (“duro”) dźwięk, mając go za współpracownika w swoich płytach wydanych przez wytwórnię SAR. Inni muzycy, którzy zaangażowali Péreza w długoletnie artystyczne relacje to Johnny Polanco i Hector Cuevas .

Poza umiejętnościami bandleadingu i produkcji, Pérez gra również na fortepianie , flecie , tresie i perkusji .

Referencje

  • Oficjalna strona
  • Dyskografia
  • “Jesus Alejandro Perez-Nino Jesus” . Ricardo Lemvo i Makina Loca (oficjalna strona internetowa) . Źródło: 2007-09-29 .
  • Profil w Radio Canada (francuski)
  • Wywiad z Edwinem Bonillą
salsafactory