Kongres Salsy

Salsa Congress to festiwal tańca kilkudniowe wyposażone warsztaty, taniec społecznej , występy i konkursy koncentrujące się tańca Salsa . Format został po raz pierwszy wprowadzony na kongresie Salsa w Puerto Rico w 1997 roku.

Od tego czasu kongresy salsowe stały się popularne w niemal każdym kraju, w tym w różnych miastach w USA, w całej Europie, w niektórych częściach Azji, a także w krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki. Istnieje wiele wydarzeń, które mają podobny format do kongresów salsy, ale mają też inne nazwy, takie jak “Festiwal Salsy” lub “Szczyt Salsy”.

Portoryko Salsa Congress

Pierwszy kongres salsowy na świecie odbył się w Puerto Rico w 1997 roku, promowany przez Eli Irizarry. Liczba osób biorących udział w pierwszej edycji wyniosła 375 osób z 19 różnych krajów.

W 1998 r. Liczba uczestników wyniosła 550 z 23 krajów, a 32 firmy salsowe występowały i nauczały, a do 1999 r. Było 800 osób z 34 krajów, z udziałem około 56 firm salsowych. W 2008 r. Finały World Salsa Open odbyły się na kongresie w Puerto Rico, który zakończył się z Hiszpanią (Anita Santos i Adrián Rodríguez) zdobywając pierwsze miejsce, Puerto Rico (Licelott Maldonado i Kelvin Hernández) jako zdobywca drugiego miejsca i Argentyna (Fernando Alonso i Ayelen Gauna) na trzecim miejscu.

Congreso Mundial de la Salsa

Firma All Stars Entertainment i Bacardí awansowali w latach 1999-2002 trasę koncertową salsy o nazwie “Congreso Mundial de la salsa” w kilku miejscach, w tym w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Curaçao, Denver, Tokio, Bombaju, Calcuta, Walencji, Rzymie , Torino, Mediolan, Santiago de Compostela, Berlin, Frankfurt, Monachium, Londyn, Amsterdam, Miami, Meksyk, Panamá, Kolumbia, Wenezuela, Guayaquil, Osaka, Buenos Aires, Sydney, Paryż lub San Juan de Puerto Rico.

Los Angeles Salsa Congress

W 1999 i 2000 roku jednym z miast odwiedzanych przez “Congreso Mundial de la salsa” było Los Angeles, które od tego czasu co roku organizuje kongres. Impreza odbywa się w maju i jest najstarszym kongresem salsy w USA. Kongres został pierwotnie nazwany “Kongresem Salsy Zachodniego Wybrzeża”, ale później został zmieniony na “Kongres LA Salsa”, ponieważ kolejne miasta na Zachodnim Wybrzeżu zaczęły organizować kongresy. W 2013 roku impreza została przemianowana na “LA Salsa Fest”.

Kongresy Salsy w Europie

Do 2013 r. Kongresy i festiwale Salsa stały się doroczną tradycją w blisko połowie głównych miast europejskich, w tym w Londynie (Wielka Brytania), Berlinie (Niemcy), Warszawie (Polska), Wilnie (Litwa), Budapeszcie (Węgry), Braszowie (Rumunia), Split (Chorwacja), Mediolan (Włochy), Ryga (Łotwa), Monachium (Niemcy), Maribor (Słowenia), Edynburg (Szkocja) i wiele innych.

Wiele z odnoszących największe sukcesy i odpowiednie kongresy salsy w Europie rozpoczęto w 2002 roku, na przykład w Międzynarodowym Kongresie Salsy w Wielkiej Brytanii w Londynie, Simposium de la salsa (Madryt), Rzymie, Hamburgu i Szwajcarskim Kongresie Salsy w Zurychu. Jednym z pierwszych kongresów salsy w Niemczech był rok 2003 w Regensburgu. Report Regensburg Salsa Congress 2003

Chorwacki Letni Festiwal Salsy (CSSF) w Rovinj w Chorwacji został założony w 2005 roku, a także w Tallinnie Salsafestival (TSF) w Estonii. Festiwal Wileński Salsa (VSF), który odbywa się co roku na Litwie, rozpoczął się w 2007 roku.

W Europie dostępnych jest wiele innych kongresów, z których każdy ma swój niepowtarzalny smak; w Wielkiej Brytanii na przykład jest Teesside Latin Festival (rozpoczęty w 2009 r.) w północno-wschodniej Anglii, który jest jednym z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się w Wielkiej Brytanii. Kongres łączy w jednym festiwalu LA salsę, NY Salsa i kubańską salsę. Obejmuje również Festiwal Kizomba .

Dokonując wyboru salezjanów kongresowych najpierw trzeba ustalić, co “lubią” lub wolą, i ich budżety. Niektóre kongresy bardziej pasują do jednego stylu, np. Bachata , kubańska salsa, LA / NY Salsa i NY on2, inne dają smak wszystkich stylów i zachęcają salezerów do różnych form tańca. Zasadniczo dla początkujących, polepszaczy i tancerzy pośrednich najbardziej odpowiedni jest kongres “wszystkich stylów”. Bardziej zaawansowani tancerze, którzy specjalizują się w określonym stylu tańca, mogą wybrać bardziej skoncentrowany kongres. Niektóre łączą wakacje z kongresem, pozostając przez kilka dodatkowych dni na zwiedzanie lub na plażę.

salsafactory