MioSoty

MioSoty to wielokrotnie nagradzana amerykańska piosenkarka, tancerka, autorka tekstów, aktorka, choreograf, osobowość telewizyjna, producent i modelka. Jej kariera rozpoczęła się jako nastolatka, śpiewając merengue przez prawie dwa lata z popularnym piosenkarzem dominikańskim Wilfridem Vargasem i pięcioma latami z The New York Band . W 1997 r. Odegrała rolę solisty piosenkarza salsy podczas odrodzenia gatunku i innych form muzyki latynoskiej. Mimo, że jest członkiem młodego pokolenia latynoskich artystów, jest najbardziej znana ze swojego klasycznego stylu śpiewania.

Tło

MioSoty urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku dla rodziców pochodzenia dominikańskiego i portorykańskiego. Dorastała słuchając merengue i salsy , a jej rodzice zabrali ją i jej rodzeństwo na wiele festiwali muzycznych w całym Nowym Jorku. Wśród pierwszych festiwali muzyki latynoskiej przypomniała sobie o uczęszczaniu jako maluch z udziałem Wilfrido Vargasa . W sobotnie poranki jej ojciec często budził resztę domowników, pieszcząc zwykłą piosenkę i grając razem (z trąbką, marakasami, güiro lub tamborą).

Jej rodzina rozpoznała swoje przedwczesne talenty i zaaranżowała, by w wieku pięciu lat zaczęła formalne lekcje gry na fortepianie, śpiewu i flamenco. Jej różnorodny, ale solidny i dokładny trening muzyczny kontynuowany przez szkołę, w tym opery, teatru muzycznego, gospel i R & B. Jej trenerem wokalnym byli: piosenkarz Broadwayu, autor tekstów / kompozytor / aktor Jimmy Justice , sopran liryczny Dominikańska Ivonne Haza , dramaturg tenista Dominikany Rafael Sanchez Cestero oraz pianista / wokalista jazzowy Reggie Segars . Jej instruktorami aktorskimi byli: Susan Rybin i Harry Gahynor .

W 1989 roku podpisał kontrakt z producentem Ralph Mercado „s kontroli ryzyka Records z The New York paśmie . Mercado wprowadziło młodych słuchaczy do nowych artystów salsy, takich jak Marc Anthony i La India . Pięć lat wcześniej salsę uznano za martwy gatunek, ale przeżywała ona nie tylko odrodzenie, ale także eksplozję zainteresowania, zarówno u latynoskich, jak i białych słuchaczy.

Jako nastolatka MioSoty opanowała różnorodne latynoskie gatunki muzyczne, grając cumbia , Tex-Mex , rancheras , salsę i merengue , a także pop, soul, dance i R & B, śpiewane zarówno w języku hiszpańskim, jak i angielskim. Zaczęła profesjonalnie śpiewać w wieku trzynastu lat i występowała z merengue gwiazdą Wilfrido Vargas przez dwa lata. Kiedy jej rodzice wrócili do Santo Domingo na Dominikanie, pracowała z Altamira Banda Show, jak zalecała Vargas, przed powrotem do Nowego Jorku, aby kontynuować naukę. Spędziła pięć lat nagrywając i koncertując z The New York Bandznany kwartet salsy / merengue z udziałem Cherito Jiméneza, Alexandry i Johnny’ego. (Alexandra została zastąpiona przez Maggie w 1992 roku. Maggie została zastąpiona przez Yudith w 1994 roku, a Johnny zastąpił Tony w 1991 roku).

Kariera nagraniowa

MioSoty zadebiutowała na żywo jako artystka solowa 26 lutego 1995 roku z pięcioczęściowym zespołem R & B w klubie Honeysuckle West w Nowym Jorku. Zaczęła nagrywać i produkować swój pierwszy solowy album, Hazme Soñar (Make me dream) , jednocześnie będąc studentem licencjackim w Queens College w City University of New York (CUNY). Eklektyczny debiutancki album, wydany na koncercie Radio and Música w Los Angeles w Kalifornii w sierpniu 1995 r., Zawierał oryginalne piosenki Tex-Mex i popowe ballady.

W sierpniu 1995 r. Abraham Quintanilla, ojciec zamordowanej gwiazdy Tejano Seleny , zaprosił MioSoty do odwiedzenia studia nagraniowego Corpus Christi w Teksasie, w którym Selena nagrała większość swojej muzyki. Podczas emocjonującej wizyty przypomnieli sobie Selenę i jej muzykę, a MioSoty dostało szansę na zaśpiewanie do Quintanilli utworami Seleny.

Po ukończeniu college’u z wyróżnieniem i tytułem licencjata w dziedzinie komunikacji, sztuki i mediów, zaczęła nagrywać i samodzielnie produkować (wraz z producentem George Mena) swój drugi solowy album, Nace una Estrella w 1996 roku na wytwórni Lynn Hidalgo. Album zawierał dwujęzyczne covery “Co za głupiec” Barrry Streisand i “Bachata Rosa” kompozytora Dominika Juan Luisa Guerry . Jej singiel Salsa “Señora”, piosenka o uczeniu się, że jej kochanek jest żonaty, stała się hitem, ostatecznie osiągając złoty status, pchając sprzedaż Nace una Estrellado ponad 50 000 sztuk po wydaniu. Film był również niezwykle popularny, a MioSoty szybko osiągnął status gwiazdy. Poproszono ją o wykonanie prywatnego koncertu dla FBI w Nowym Jorku. Została również zaproszona do śpiewania zapasowych wokale na José Octavio „s 1997 romantyczny merengue albumu Confundido .

W czerwcu 1997 roku MioSoty stał się pierwszym łacińskim artystą, który śpiewał hymn narodowy na stadionie Yankee w Nowym Jorku. Została zaproszona do śpiewania na cześć Portorykańskiego Pirata z Pittsburgha, prawego obrońcy i humanitarnego Roberto Clemente . [1]

Popularność MioSoty umożliwiła jej szeroką trasę koncertową, występując w Ameryce Łacińskiej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Karaibach, Ameryce Południowej, Europie i Japonii. Ze względu na swoje doświadczenie w teatrze i tańcu, była w stanie zaprezentować kolorowe, ekscytujące i dobrze wykonane występy na żywo. Grała duże kluby, takie jak Madison Square Garden w Nowym Jorku, La Plaza de Toro w Hiszpanii i La Feria de Cali w Kolumbii . W grudniu 1997 roku nagrała komercyjny dżwięk promujący Park Rozrywki Santo Domingo w Santo Domingo w Republice Dominikańskiej i wykonała pierwszy koncert, który odbył się w grudniową inaugurację nowego miejsca.

W 1998 MioSoty zdobyła swoją pierwszą nagrodę Premio ACE od Stowarzyszenia Łacińskich Krytyków Rozrywkowych dla Najlepszego Piosenkarki w kategorii Muzyka Tropikalna za film “Señora.” Goya Foods wybrała ją, by zagrać koncert na festiwalach Hispanic Heritage Month. Europejskie wytwórnie filmowe Ciby 2000 i Milan / BMG zrekrutowały ją do nagrania “Amame” i “Amor es Eso” jako piosenki tematyczne do francuskiego filmu La Femme du Cosmonaut (Żona astronauty) . MioSoty nakręcił teledysk do “Amame” w Paryżu we Francji i wyruszył w promocyjną trasę po Francji i Hiszpanii na premierze filmu.

Trzeci album MioSoty , Ardiente , został wydany w 2003 roku i otrzymał nagrodę Latin Globe dla najlepszego albumu kobiecego salsy.

MioSoty zagrał na koncercie z 23 lipca 2001 roku upamiętniającym zamknięcie słynnego klubu nocnego Copacabana w Nowym Jorku, występującego m.in. z Elvisem Crespo, Fernando Villaloną i Mili Quezadą. Koncert został nagrany, a następnie wydany na CD jako 60 años de historia ( 60 Years of History ). W następnym miesiącu została ostatnią artystką występującą w World Trade Center na Manhattanie, występując na ostatnim dorocznym dorocznym koncercie Latin Summer Fest, odbywającym się na placu między Twin Towers. Rok po zamachach z 11 września na World Trade Center MioSoty zaśpiewał hymn na żywo w łacińskiej stacji radiowej 105,9 FM dla upamiętnienia ofiar.

Singiel MioSoty, “Por Temor” został wydany w 2002 roku i szybko wspiął się na łacińskie i taneczne listy przebojów. Przed rozpoczęciem trasy w kwietniu udzieliła kilku wywiadów telewizyjnych i radiowych. Grała klubach i na festiwalach (Calle Ocho w Miami , Floryda ) w Nowym Jorku i na Florydzie, i została koronowana królową CAC Kiwanis Flamingo Fest w Miami . 21 kwietnia 2002 został ogłoszony dzień MioSoty poprzez burmistrza i mieszkańców Hialeah , Floryda .

W 2003 r. MioSoty poświęciła większość swojego czasu na bycie z jej dalszą rodziną. W lutym 2004 r. Została poważnie ranna w wypadku samochodowym w Queens w stanie Nowy Jork z udziałem pijanego kierowcy. Została hospitalizowana z ciężkimi obrażeniami i przeszła intensywną fizykoterapię przez prawie sześć miesięcy. Po intensywnym leczeniu i po przerwie w pracy, aby odpocząć i wyleczyć, MioSoty była w stanie odzyskać wystarczającą mobilność, dzięki której mogła zaplanować powrót na scenę.

Podczas gdy w dalszym ciągu radziła sobie z przewlekłym bólem po urazach, MioSoty powróciła do pracy w 2005 roku. Odsunęła salsę, by skoncentrować się na jazzie, kiedy została zaproszona do występu z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy i łacińskim muzykiem jazzowym Horacio ” El Negro ” Hernandezem i nagrodę Grammy – zwycięzca flecista Dave Valentin . Ona i Valentin pojawili się na scenie w Blue Note w Tokio w Japonii jako gwiazdy specjalnej gościnności dla El Negro i Robby Band . Następnie rozpoczęła ośmiomiesięczną światową trasę koncertową z El Negro i Valentinem.

Planowała rozpocząć produkcję nowego albumu po trasie jazzowej, ale odkryła, że ​​jest w ciąży. Jej syn Brandon Alexander (biorący udział w programie telewizyjnym dla dzieci The ChiquiMundo Show ) urodził się w 2006 r. I wybrała czas wolny od kariery muzycznej, aby zaopiekować się nim i wyprodukować ChiquiMundo . Wróciła do pisania i produkcji muzyki w 2008 roku i rozpoczęła nowy album w 2009 roku. Los chciał, MioSoty jest obecnie w trasie z The New York Band, ponieważ ta legendarna grupa merengue ponownie rozpoczęła działalność w maju 2016 roku.

Osobowość telewizyjna

MioSoty przeprowadził kilka wywiadów promocyjnych na lokalnych i krajowych kanałach hiszpańskojęzycznych, takich jak Telemundo , LTV / QPTV i Univision , a także stał się popularny i znany telewidzom. Nic dziwnego, że LTV zatrudniła MioSoty do współtworzenia popularnego programu Viva el Pueblo w 2004 roku. Opracowała również i prowadziła edukacyjny program dla dzieci The ChiquiMundo Show dla LTV / QPTV, który zadebiutował tego lata. ChiquiMundo został ponownie uruchomiony w 2009 roku, tym razem z młodszym synem i siostrzeńcami MioSoty.

W 2005 roku była gospodarzem konkursu “Show to Stardom” dla publiczności NJN w New Jersey.

Wpływy stylistyczne

MioSoty dorastała, słuchając różnorodnych gatunków muzyki latynoskiej i światowej w Nowym Jorku. Wcześniej nagrywała muzykę merengue, pop i salsę. Jej latynoska muzyka miała wpływ na dorastanie: Gloria Estefan , Celia Cruz, Wilfrido Vargas i Mili Quezada . Jej ulubieni artyści na głównym rynku amerykańskim / angielskim to Whitney Houston , Aretha Franklin , Michael Jackson i Janet Jackson . Powiedziała w 2010 roku: “Pierwszą płytą, którą sobie osobiście kupiłem, była Kontrola Janet Jackson .Chciałbym nauczyć się wszystkich kroków tanecznych w jej filmach. Szczególnie pamiętam, ucząc się kroków do “Pleasure Principal”, a nawet odtwarzając utwór “When I Think Of You” na mojej pierwszej elektronicznej klawiaturze. Uwielbiałem linię basu w tej piosence “. Pierwszym koncertem, w którym brała udział była występ Janet Jackson w Madison Square Garden podczas jej trasy Rhythm Nation .

Praca humanitarna

MioSoty zaangażowało się w działalność charytatywną dla dzieci w 1999 roku, zarówno jako wolontariusz, jak i fundraiser. Dorastając w Nowym Jorku, widziała z pierwszej ręki, jak zaniedbane i maltretowane dzieci o niskich dochodach często chodzą bez proaktywnej pomocy lub rzecznictwa. Wystąpiła w serialu Queens Lighthouse School for Blind Children i The Marble Hill Nursery School w Bronx w stanie Nowy Jork. W latach 1990 i 2000 dołączyła do innych znanych artystów łacińskich na koncertach charytatywnych, aby zebrać fundusze dla Fundacji Sergio Vargas, aby pomóc dzieciom na całym świecie. Po sukcesie jej dziecięcego programu telewizyjnego The ChiquiMundo ShowMioSoty rozpoczęła charytatywną organizację charytatywną dla dzieci, Fundację ChiquiMundo, której jest prezesem. Fundacja organizuje imprezy charytatywne, takie jak przejażdżki płaszczami zimowymi i przejażdżki zabawkami z okazji świąt dla dzieci z ubogich rodzin.

Dyskografia

Hazme Soñar , 1995. Wydany przez RCA Records 1999.

Nace Una Estrella (Lynn Hidalgo), 1997. Wydany przez Romantico w 1999 roku.

Różni artyści, kompilacja Sexy Latin Beats , zawiera “Nada Sin Ti” (“Nothing Sin”) MioSoty i “Being With You (Cerca de Ti)” (Radikal), 1999.

“Amame”, singiel, 1999

Ścieżka dźwiękowa La Femme du Cosmonaute , 1999

Ardiente (Mas Music), 2000

Różni artyści, kompilacja Tropical Party Mix , zawiera “Sabras” MioSoty (Rumba Jams), 2000

Różni artyści, 60 Años de Historia Grabado en Copacabana (Sony Music Distribution), 2001

Różni artyści, kompilacja Salsa Flava , obejmuje “Arránca” Miosoty (BMG Special Products), 2002

Różni artyści, kompilacja Tropical Latin Flava , zawiera “Soltera y Libre” MioSoty (BMG Special Products), 2002

“Por Temor”, singiel, 2003

Notatki

  1. Skocz do góry^ La Nueva Farándula, 1997.

Referencje

  • “NJN – New Jersey Public Radio and Television” . 2004 . Źródło: 2010-02-28 .
  • Guillermo Diaz Gomez, “Balcon Artistico De Nueva York: Merengue romántico, La Nueva Farándula ,” 1997.
  • “Logra éxito producción de la cantante Miosotis”, La Nueva Farándula , 1997.
  • Reyes Guzman, “Miosotis: busca la internacionalización con producción musical,” Hoy , Santo Domingo, Dominikana.
  • “Wywiad na Channel 41” . 2009 . Źródło: 2011-06-21 .
  • “Tribute to Ralph Mercado” . 2011 . Źródło: 2011-07-25
    .
salsafactory