Oscar D’León

Oscar Emilio León Somoza , znana jako Oscar D’Leon (ur 11 lipca 1943 roku w Caracas , Wenezuela ) jest wenezuelski muzyk muzyki salsa . Jest autorem “Llorarás”, który nagrał w 1975 roku ze swoją grupą La Dimensión Latina . Jest także ambasadorem operacji Smile .

Wczesne życie i kariera

Oscar D’León był długoletnim rezydentem sekcji Caracas Parroquia Antímano (jego ojciec był robotnikiem na cmentarzu w okolicy). Od dziecka był bardzo zainteresowany perkusją, improwizując partie basu za pomocą gardła, grając latynoskimi rytmami z rękami na dowolnej dostępnej powierzchni. Na początku miał kłopoty ze szkołą, robiąc to ciągle. Następnie zainteresował się prostym basem (sam nauczył się gry na instrumentach), aw końcu zamienił się w pracy jako mechanik samochodowy, pracownik linii montażowej lub taksówkarz (w ciągu dnia) i basista (w nocy) dla lokalnych konkubinatów.[dosłownie oznacza “zgromadzenie”, ale reprezentuje niewielki zespół muzyczny spopularyzowany na Kubie, gdzie muzycy na basie, gitarze i perkusji śpiewają lokalne pieśni ludowe]. Kiedy zdobył reputację solidnego basisty, sprytnego improwizatora (improwizował całe utwory na miejscu), zabawnego artysty i dynamicznego śpiewaka (na scenie tańczył z kontrabasem podczas śpiewania, nie tak subtelny fizycznie feat), założył takie orkiestry jak La Golden Star i grupy muzyczne, takie jak Los Psicodélicos . Wraz z perkusistą José Rodríguezem i puzonistami César Monge i José Antonio Rojas założył La Dimensión Latina w 1972 roku.

Cztery lata później D’León opuścił grupę i stworzył Burmistrza La Salsa . Z La Salsa Mayor nagrał standard merengue “Juanita Morell”, wersję, która stała się ogromnym hitem radiowym w Puerto Rico . Później założył La Crítica w 1978 roku na pamiątkę legend kubańskiej Rumby , takich jak Miguelito Valdés. Przez pewien czas D’León śpiewał na przemian z obiema orkiestrami, dając mu wystarczająco dużo elastyczności, by pracować bez przerwy. To także dało mu okazję od czasu do czasu zapraszać niektórych osobistych bohaterów muzycznych (takich jak kluczowi członkowie Sonora Matancera i Daniela Santosa ) podczas prezentacji na żywo.

Sukces

W latach 80. D’León odniósł sukces w muzyce salsy, stając się jednym z najbardziej znanych piosenkarzy karaibskiej muzyki na całym świecie. W 1982 r. Odwiedził Kubę . Jego wizyta była ważnym wydarzeniem kulturalnym w kraju wyspiarskim. Ponieważ lokalne smaki w muzyce oddalały się od tradycyjnych dźwięków muzyki kubańskiej (po części dlatego, że wiele głównych kubańskich gwiazd z przeszłości albo zmarło, albo żyło gdzie indziej na wygnaniu), styl retro D’Leóna stał się bardzo popularny wśród Kubańczyków w każdym wieku.

Tymczasem zmęczył się noszeniem swojego kontrabasu “i otworzeniem walizki z bagażami na lotnisku tylko po to, by sprowadzić ją do wykałaczek .” Dlatego zrezygnował z grania na basie na scenie. Zaczął też regularnie golić głowę, aby nie zawracać sobie głowy łysieniem . On jednak nigdy nie zgniecie jego charakterystycznego wąsa.

Dzięki udanym trasom po Ameryce i Hiszpanii D’León był pierwszym latino, który podpisał kontrakt z BBC . Występował także w Japonii , gdzie zaszokował gospodarza telewizyjnego z sercem polecając stosunek seksualny jako kluczowy element zdrowego stylu życia podczas wywiadu na żywo.

Życie osobiste

Oscar D’Leon podjął się działalności charytatywnej i udał się do Kolumbii, aby pomóc “desplazados” (osobom poważnie wysiedlonym ze swoich domów, ziemi lub pracy z powodu partyzantów lub paramilitarnych). Ma żonę i kilkoro dzieci, którzy są tak utalentowani muzycznie jak ich ojciec. Jego syn Yorman gra z nim w zespole, a nawet nagrał z Oscarem w studiu. Śpiewają piosenkę “Padre e hijo” na albumie Oscara z 1992 roku zatytułowanym “El Rey De Los Soneros”. Jego drugi syn Jimmy śpiewa i gra na basie, a córka Irosca gra na fortepianie i tańczy. Jego córka Adiaroz również wykazała oznaki talentu.

W 2003 roku Oscar D’León doznał 3 zawałów serca podczas występu na Martynikacie : jeden na scenie i jeszcze dwa w szpitalu. Według lekarza D’Leóna winnym był wysoki poziom cholesterolu. 20 grudnia 2009 r. Doznał kolejnego ataku serca, ale od tamtej pory doszedł do siebie.

Ofiara rabunku

Oscar D’Leon był bezpośrednią lub pośrednią ofiarą rozbojów, między innymi, gdy został okradziony z 16 000 dolarów amerykańskich w Peru , [1] a kiedy w dziewięć dni po tym, jak został uhonorowany, została ukradziona tablica pamiątkowa poświęcona mu w Barquisimeto. to i klucze miejskie 13 września 2014 r. [2]

Dyskografia

Współpracujący artysta
  • Rough Guide to Salsa (1997, World Music Network )
Albumy
  • Así soy (2004)

Honorowe stopnie naukowe

7 lipca 2015 r. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Universidad Pedagógica Experimental Libertador za “wenezuelczyka, którego dyscyplina i stałość w rozwoju i realizacji jego sztuki muzycznej doprowadziły go do stania się artystycznym dziedzictwem Wenezueli”. [3]

Referencje

  1. Jump up^ “Videos de Premios Oscar” . Msnlatino.telemundo.com . Źródło: 2015-03-13 .
  2. Jump up^ [1] Zarchiwizowane6 października 2014 r. WWayback Machine.
  3. Jump up^ “El conmovedor discurso de Oscar D’León i recibir el título de Doctor Honoris Causa de la UPEL” . NTN24. 2015-07-08 . Źródło: 2015-07-09 .
  • Artykuł ten opiera się na odpowiednim artykule w hiszpańskojęzycznej Wikipedii , z którego uzyskano wersję artykułu z 14 kwietnia 2006 roku.
salsafactory