Oye Como Va

” Oye Como Va ” to utwór napisany przez Latin Jazz’a i muzyk Mambo Tito Puente w 1963 roku. Wykonanie amerykańskiej grupy rockowej Santany dodatkowo spopularyzowało piosenkę, która osiągnęła numer 13 na liście Billboard Hot 100 , numer 11 w ankiecie Billboard Easy Listening i numer 32 w tabeli R & B . [1]

Tytuł pochodzi od pierwszych słów:

Hiszpański: Język angielski:
Oye como va Posłuchaj, jak [to] idzie LUB Hej, jak leci [2]
Mi ritmo “Mój rytm”
Bueno pa ‘gozar “Dobre do zabawy” lub “dobre do zabawy”
Mulata Zobacz: Mulatta [3]

Fakt, że zwrot “Oye como va” jest tytułem utworu i jest śpiewany nieco niezależnie od frazy “mi ritmo” ułatwia interpretowanie znaczenia jako “Hej, jak leci?” Jednak pierwsze zdanie jest w rzeczywistości “Oye como va mi ritmo”, co oznacza “Słuchaj, jak mój rytm idzie”.

Piosenka ma klasyczny rytm i tempo cha-cha-cha . Ma podobieństwa z ” Chanchullo ” przez Izrael “Cachao” López . The Latin Beat Magazine pisze: “tumbaos Cachao dla jego kompozycji Rareza de Melitón z 1937 r. (Później zmienionej na Chanchullo ) zainspirowały charakterystyczny utwór Tito Puente” Oye Como Va “. [4] Na oryginalnym nagraniu piosenki można usłyszeć głos Santitos Colon , wokalisty Puente w tym czasie, wraz z utworami Puente i innych muzyków orkiestry. Cachao można usłyszeć grając kontrabas w niektórych wersjach Tito Puente na żywo “Oye Como Va”.

Piosenka miała wiele aranżacji i przeróbek wielu artystów w różnych tempach. NPR umieścił piosenkę w swoim “NPR 100: Najważniejsze amerykańskie muzyczne utwory XX wieku”. [5]

Wersja Santana

Tito Puente , przemawiając w swoim wstępie do nagrania “Oye Como Va” na płycie “Mambo Birdland”, powiedział: “Wszyscy słyszeli o Santanie, Santanie, Pięknej Santanie!” Położył naszą muzykę, łaciński rock, na całym świecie, człowieku! Chciałbym mu podziękować publicznie, ponieważ nagrał melodię i dał mi uznanie jako kompozytor melodii, więc od tego dnia … gramy tylko … to muzyka Santana! ” Wersja piosenki “Mambo Birdland” jest wersją Santana.

Inne wersje

Ta piosenka została nagrana przez wielu muzyków, a wersja Santany jest najbardziej znana.

 • Joe Kuba sekstet i Cheo Feliciano .
 • Jazzowy wibrafonista Bobby Hutcherson na swoim albumie z 1975 roku, Montara .
 • Latynoski raper i piosenkarz Gerardo nagrał piosenkę na swoim debiutanckim albumie Mo ‘Ritmo z 1991 roku . [8]
 • Celia Cruz zamieściła piosenkę na swoim albumie, Siempre Viviré .
 • Meksykańska elektroniczna / rockowa grupa Kinky nagrała piosenkę do albumu Oye Como Va z 2004 roku . [9]
 • Zespół jazzowo-funkcyjny New Orleans Nightcrawlers umieścił piosenkę na swoim 2000 albumie Live at the Old Point .
 • The Salsa Brothers featuring OJT na My Electric Oye Como Va (2009)
 • Eliane Elias , brazylijska piosenkarka i pianistka, nagrała piosenkę w 2006 roku, 36 lat po Santanie, na swoim albumie ” Około miasta” . W wersji Eliasa są dodatkowe teksty napisane przez Eliasa.
 • Julio Iglesias włączył piosenkę w 1994 roku na swoim albumie Crazy . Nastąpiła zmiana w tekście chóru, które są napisane “Oye como va mi niña / Vamos a gozar, mulata”, przetłumaczone jako: Posłuchaj, jak idzie, moja córko, chodźmy się cieszyć, mulatta.
 • Azúcar Moreno nagrał piosenkę na swoim albumie z 1990 roku, Bandido , i połączył ją z piosenką Santana z 1971 roku Guajira w składance z dwiema piosenkami.
 • 2 Live Crew próbowało utworu na ścieżce “Mamolapenga” na swoim 1990 albumie Banned in the USA
 • Meksykańska grupa Banda M-1 nagrała wersję cumbia w 1994 roku.
 • Joe Strummer i The Latino Rockabilly War . [10]
 • Natalie Cole nagrała piosenkę w 2013 roku, 43 lata po Santanie, na jej numer 1 i nominowanym do Latin Grammy albumie Natalie Cole en Español .
 • Walt Disney Records ten utwór pojawił się na płycie La Vida Mickey na CD

Referencje

 1. Skocz do góry^ “Carlos Santana”, Galeria sław Rock and Rolla . Źródło: 1 października 2006 r.
 2. Skocz do góry^ http://www.spanishdict.com/answers/122822/what-does-oye-como-va-mean
 3. Jump up^ Standard LA Spanish dla suki mieszanego afrykańskiego / europejskiego dziedzictwa. Termin ten jest w codziennym użyciu na Kubie i niemapejoratywnej konotacji. OEDobsługuje pozyskiwaniamulattai daje pierwszego użycia w języku angielskim jako 1622.
 4. Skocz do góry^ Salazar, Max. “Orestes Lopez, brat Izraela Lopeza Cachao i mambo”,Latin Beat Magazine. Wrzesień 2002. [ dead link ]
 5. ^ Przejdź do:c “Oye Como Va” (RAM) . NPR 100 . Źródło: 2007-05-12 .
 6. Skocz do góry^ “Oye Como Va” (PDF) . McGraw Hill . Źródło: 2007-05-12 .
 7. Jump up^ “Latin Hall Grammy of Fame” . Nagroda Latin Grammy . Latin Academy of Recording Arts & Sciences . 2001 . Źródło: 19 sierpnia 2014 r.
 8. Jump up^ ‘Artists Direct’
 9. Przejdź w górę^ https://www.youtube.com/watch?v=SCtwKCBFUzQ
 10. Skocz do góry^ Joe Strummer i The Latino Rockabilly War (Live full concert)
salsafactory