Rey Ruiz

Rey Ruiz (Reinerio Ruiz urodzony 21 czerwca 1966 r. W La Lisa w Hawanie na Kubie) jest piosenkarzem salsy z Kuby . [1] Ruiz osiągnął międzynarodową sławę w całej Ameryce Łacińskiej , Europie i wśród miłośników muzyki latynoskiej w Stanach Zjednoczonych .

Biografia

Rey Ruiz wykazał zainteresowanie zostaniem piosenkarzem salsy, odkąd był małym dzieckiem . Oprócz pozornie normalnego dzieciństwa, Ruiz zadebiutował jako wykonawca w bardzo młodym wieku; często był prezentowany w telewizji kubańskiej jako dziecko, śpiewając typowe dziecięce piosenki. Ruiz miał pełne poparcie rodziców, później zapisał się do szkoły Conservatorio de Música w Hawanie . W końcu Ruiz udał się na główną imprezę w hotelu Habana Libre .

Rey Ruiz wystąpił w znanej grupie muzycznej ” Cabaret Tropicana “. Podczas trasy Cabaret Tropicana na Dominikanie Ruiz dezerterował, pozostawiając grupę, by dołączyć do przyjaciół w Stanach Zjednoczonych . Tam, gdzie się tam osiedlił, Ruiz zaczął zdobywać sławę jako solowy piosenkarz salsy.

Ruiz potrzebował trzech lat po tym, jak przyjechał do Stanów Zjednoczonych, by wydać swoją pierwszą płytę . Samotny “Rey Ruiz” został wyprodukowany przez Sony Records i zdobył sławę Ruiz w takich miejscach jak Portoryko , Dominikana, Panama i Wenezuela . Album zdobył także Ruiz, wiele nagród Billboard i Premios Lo Nuestro (w tym Tropical New Artist of the Year ), [2] i był to platynowy album. Rey Ruiz został uznany za “piosenkarkę salsy roku” w 1993 roku przez prestiżowy magazyn muzyki salsy i był znany z takich hitów jak “No Me Acostumbro” i “Amiga”.

Początkowy sukces Ruiza jako piosenkarza przełożył się również na sukces na małym ekranie, ponieważ został zatrudniony przez Pepsi , piwo Miller i jego studio filmowe Sony, aby filmować reklamy reklamujące ich markę. Drugi album Ruiza był kompilacją różnych artystów poświęconą śpiewakom salsy z lat 60. i 70. XX wieku. Tribute album został nazwany ” Los Soneros de Hoy “. luźno przetłumaczone na “Dzisiejsi (salsa) wykonawcy”.

Również w 1993 roku Ruiz wydał swój drugi album. ” Mi Media Mitad ” (“My Other Half”) było dużym hitem w Stanach Zjednoczonych i Europie, po raz kolejny dokonując listy przebojów Billboard w Stanach i czołowych europejskich list przebojów. “Mi Media Mitad” stał się drugim z kolei platynowym albumem Ruiza i dzięki temu Ruiz stał się popularny w Kolumbii , a singiel “Si te Preguntan” stał się hitem. Wkrótce po wydaniu tego albumu, Ruiz zadebiutował na New York „s Madison Square Garden . W tym samym roku Ruiz otrzymał nagrodę New Tropical / Salsa Artist of the Year na rozdaniu nagród Lo Nuestro . [3]

Trzeci album Ruiz, ” En Cuerpo y Alma ” (“Body and Soul”), został wydany w 1995 roku. Był to trzeci platynowy album Ruiz z rzędu; jego utwory “Estamos Solos” (“We Are Alone”) i “Vuelve de Nuevo Conmigo” (“Raz jeszcze raz ze mną”) były międzynarodowymi hitami, a wielu ekspertów od salsy uważa ten album za najważniejsze wydanie Ruiza.

W 1996 roku, dzięki współpracy znanego kolumbijskiego kompozytora Omar’a Estefano i Ricardo Quijano , Ruiz wydał swój czwarty z kolei platynowy album, zatytułowany “Destino” (“Destiny”). Jedną z najbardziej uznanych publicznie piosenek na tym albumie była “Miénteme Otra Vez” (“Lie to me Again”).

Jego kolejny album, ” Porque es Amor ” z 1997 r., Nie przyniósł komercyjnego sukcesu w poprzednich czterech wydaniach Ruiza, kończąc w czwartym miejscu platynową płytę Ruiza, zawierał jednak trzy główne hity, w tym tytułową piosenkę, a także “Mi Angel” (“Mój anioł”) i “Tú no Sabes” (“Nie wiem”).

W 1998 r. Ruiz wydał płytę z hitami o nazwie “Exitos del Rey” (“Rey’s Hits”), która może być również interpretowana jako “The King’s hits”, ponieważ Rey oznacza króla po hiszpańsku ). Do tego czasu Ruiz był właścicielem firmy nagrywającej; jego kolejny album ” Ya Ves Quien Soy ” (“Teraz widzisz, kim jestem”), stając się jedną z pierwszych płyt wydanych przez wytwórnię Ruizy Luna Negra (“Dark Moon”).

“Ya Ves Quien Soy” był kolejnym komercyjnym sukcesem Ruiz, szczególnie w Brazylii . Ruiz współpracował z brazylijskim piosenkarzem Jose Augusto na tym albumie, kiedy para nagrała piosenkę duetową “Siempre Mía” (“Always Mine”).

W 2000 roku Ruiz dołączył do wytwórni Bohemia Records , wydając pod tym labelem “Fenomenal” (“Fenomenalny”). W 2004 roku wydał Mi Tentacion .

W 2008 Ruiz spełnił życiowe marzenie, występując na scenie z kilkoma najbliższymi muzykami w Adrian Arsht Center for Performing Arts w Miami. Wraz z Grammy Winner Arturo Sandoval , zdobywcą Objectivo Famy Marlon i Los Tres de La Habana, ta muzyczna współpraca została nagrana na niedługo wydane DVD. Ruiz podpisał kontrakt na nową płytę, która sprowadza go do swojej oryginalnej wytwórni Sony / BMG z długo oczekiwanym albumem produkowanym przez Cuco Pena, jednego z czołowych producentów muzycznych Puerto Rico.

Zobacz także

Lista Kubańczyków

Referencje

  1. Skocz do góry^ Brennan, Sandra. “Biografia: Rey Ruiz” . Allmusic . Źródło: 19 lutego 2011 r .
  2. Skocz do góry^ “Lo Nuestro 1993 – Historia” . Univision (po hiszpańsku). Univision Communications . 1993 . Źródło: 3 stycznia 2013 r .
  3. Skocz do góry^ “Lo Nuestro 1993 – Historia” . Univision (po hiszpańsku). Univision Communications, Inc. 1993 . Źródło: 3 stycznia 2013 r .
salsafactory