Roberto Roena

Roberto Roena (ur. 16 stycznia 1940 w Mayaguez, Puerto Rico ) jest perkusistą muzyki salsy , liderem orkiestry i tancerzem. Roena była jedną z pierwszych członków El Gran Combo . Później stał się liderem własnego zespołu, „Roberto Roena y Su Apollo Dźwięk”, [1] bez wątpienia jeden z najlepszych Łacińskiej salsy zespołów w Puerto Rico. Roena jest także długoletnim członkiem Fania All Stars , supergrupy salsy , która od lat 70. odnosi światowy sukces.

Wczesna kariera

Roberto Roena (z lewej) i portorykański salsa DJ Yun Yun Echevarria w Radio Voz, Carolina, Puerto Rico (lata 80.)

Roena, urodzona w Mayagüez w dzielnicy Dulces Labios , zaczęła swoje pierwsze kroki w sztuce tańca, organizując taneczne rutyny ze swoim bratem Cuqui w swoim rodzinnym mieście. Kiedy Roberto miał dziewięć lat, jego rodzina osiedliła się w Santurce, gdzie bracia kontynuowali udoskonalanie swoich mambo i rutyny, zachwycając publiczność konkursami talentów. Doprowadziło to do ich kontraktu na cotygodniowe występy w programie telewizyjnym “La Taberna India” na WKAQ-TV . Podczas audycji perkusista Rafael Cortijo zobaczył Roenę w akcji. Roena, oprócz bycia tancerką, był utalentowany w grze na perkusji Conga. Rafael Cortijo wziął go pod swoje skrzydła i nauczył go grać na Bongos później, aby zostać bongo dla swojego zespołu. Grał również okazjonalnie w baseball.

Cortijo y Su Combo

Kiedy Roberto miał 16 lat, Cortijo potrzebował gracza bongo dla grupy, którą tworzył. Wizualizując gracza bongo, który mógł jednocześnie tańczyć i grać w cowbell, Cortijo zwerbował Roberto, by dołączył do jego nowego zespołu i osobiście nauczył Roberto grać na obu instrumentach. Nazwa grupy pochodzi od nazwy istniejącego zespołu o nazwie ” El ComboPrzez siedem lat Roena była częścią grupy Cortijo i jego Combo, z Ismaelem Rivera jako wokalistką. Z tym składem koncertowali na głównych scenach Stanów Zjednoczonych, Europy i Ameryka Południowa Warto zauważyć, że “Cortijo y Su Combo”, w większości składający się z czarnych muzyków (pochodzenia puerto rican), był pierwszym tego rodzaju, któremu udało się uzyskać dostęp do etapów, w których występowali tylko artyści białorusi, i poza Puerto Rico.

El Gran Combo

Dobra passa Combo zakończyła się aresztowaniem jej gwiazdy, Ismaela Rivery, za zarzut posiadania narkotyków. Z powodu braku “El Sonero Mayor” muzycy Cortijo omówili możliwość pozostania razem. Niektórzy członkowie grupy zdecydowali się odciąć od uwięzionego wokalisty, a narodziła się “El Gran Combo”. Z wdzięczności i lojalności wobec Rafaela Cortijo, jego mentora, Roena natychmiast nie dołączyła do nowego Combo. Ostatecznie Cortijo wyjechał do Nowego Jorku w poszukiwaniu nowych muzyków, a po dziewięciu miesiącach Roberto, który pozostał w Portoryko, postanowił dołączyć do “El Gran Combo”, który był wówczas prowadzony przez pianistę Rafaela Ithiera .

El Gran Combo stał się nową sensacją w muzyce latynoskiej, a Roena była częścią grupy aż do 1969 roku. Chcąc założyć własną orkiestrę salsową, Roberto utworzył “Los Megatones” w 1967 roku, grając w klubowe wieczory Latin Jazz w klubie. Dwa lata po utworzeniu “Los Megatones”, w wyniku osobistych różnic z Andym Montañezem, jednym z wokalistów “El Gran Combo”, Roberto opuścił “El Gran Combo”.

Roberto Roena i su Apollo Sound

W 1969 roku udał się stworzyć zespół o nazwie „Roberto Roena y Su Apollo Dźwięku”, bez wątpienia jeden z najlepszych Łacińskiej salsy zespołów w Puerto Rico. Nowa orkiestra Roberto Roena został ochrzczony „El Apollo dźwięk”, ponieważ rozpoczęcie NASA „s Apollo 11 misji księżycowej zbiegła się z dniem zespołu pierwszej próbie. Zespół ostatecznie zarejestrował takie hity jak Y Tu Loco Loco , Traicion , Que Se Sepa i Herencia Rumbero .

Roberto Roena jest także długoletnim członkiem Fani All Stars , grupy prezentującej wytwórnię Fania Records , która od lat 70. odnosi światowy sukces. Nagrał swoją podpisaną piosenkę “Coro Miyare” z grupą; Występy na żywo z utworu przedstawiały Roenę grającą na bongosach i tańczącą z wujkiem, legendarnym tancerzem salsy Aníbalem Vázquezem, w choreografii sekcji, która prawie zawsze otrzymywała owacje na stojąco od publiczności.

Pan Roena zrobił gigantyczny krok w zespole salsy z jazzem, w latach 70., łącząc siły z afrykańską supergwiazdą (saksofonistą) Manu Dibango o sławie ” Soul Makossa “.

Nawet nie wiedząc, jak czytać lub pisać muzykę, a prawdopodobnie z tego powodu, Roena wiedziała, jak otoczyć się doskonałymi muzykami i aranżerami. W “Apollo Sound” wystąpili m.in. muzycy z zespołu Tito Puente, “Cortijo y Su Combo”, “El Gran Combo” i “Los Sunsets”. Wśród znakomitych aranżerów i kompozytorów, którzy wzbogacili jego repertuar, znaleźli się Mario Ortiz, Bobby Valentín, Elias Lopés, Luis “Perico” Ortiz i Papo Lucca. Z “Apollo Sound” Roberto wprowadził “nowe” brzmienie do muzyki salsy, wykorzystując dwie trąbki, puzon i saksofon, połączenie, które wywarł wpływ sekcji wiatru grupy rockowej Blood, Sweat and Tears (na cześć którego jego zespół nagrał udaną wersję “Spinning Wheel”).

Robert zawsze uważał różnorodność za klucz do sukcesu, prowadząc go do włączenia do swojego muzycznego repertuaru wszystkiego, od go-go do romantycznego, tego samego po angielsku, jak po hiszpańsku. Roberto Roena i jego pierwszy album Apollo Sound wyprodukował świetne hity takie jak “Tú loco loco y yo tranquilo”, “El escapulario” i “El sordo”. Tak naprawdę to Apollo Sound spopularyzował klasyk Bobby’ego Capó “Soñando w Puerto Rico. ”

Apollo Sound nagrane pod nazwą International Records (filia firmy Fania) przez dekadę, w której odniosły sukcesy takie jak “Traición”, “Chotorro”, “Mi Desengańo”, “Fea”, “Marejada feliz”, “Cui cui, “I” El progreso “, między innymi. Jego popularności na falach radiowych towarzyszyły wycieczki po Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Uzupełnieniem muzykalności grupy salsy zawsze była nieodłączna cecha Roberto Roeny. Dying włosy w nowych kolorach, grając na perkusji w bieliźnie i sportowych uprząż, żeby mógł „latać” po scenie w Nowym Jorku „s Madison Square Garden były niektóre sztuczki, które wykorzystuje się wyróżniać wśród innych grup moda. W rzeczywistości znany dziennikarz, który występował po filmie Apollo Sound powiedział kiedyś, że byli “pierwszą grupą w Puerto Rico z systemem psychedelicznych świateł i dziewczynami go-go”.

Począwszy od lat 80. Roberto Roena i jego Apollo Sound doświadczyły zanikania popularności, odzwierciedlając kryzys, który przebijał ogólnie ruch salsy. Niemniej jednak Robert utrzymał się przez współpracę i nagrywanie niezależnie z lokalnymi grupami. W 1990 roku Roena próbowała ożywić koncepcję Apollo Sound. Otworzył koncert dla brytyjskiego piosenkarza rockowego Stinga w Coliseo Roberto Clemente, gdzie zaprezentował swoją przebojową wersję salsy ” Every Breath You Take ” (z rozbawionym Stingiem obserwującym z boku).

W 1994 roku świętował 25-lecie swojej orkiestry podczas udanego koncertu w Centro de Bellas Artes w San Juan. Ten występ został nagrany i wydany, potwierdzając jego muzykę dla nowego pokolenia.

Dyskografia

 • 1966 – Se Pone Bueno
 • 1970 – Apollo Sound 1
 • 1970 – Apollo Sound 2
 • 1972 – Apollo Sound 3
 • 1972 – Apollo Sound 4
 • 1973 – Apollo Sound 5
 • 1974 – Apollo Sound 6
 • 1974 – Pa ‘Fuera
 • 1976 – Lucky 7 [2]
 • 1977 – La 8va. Maravilla
 • 1977 – Apollo Sound 9
 • 1978 – Apollo Sound 10: El Progreso
 • 1980 – złoto
 • 1980 – Patrząc na Numero Uno
 • 1980 – Que Suerte He Tenido de Nacer
 • 1982 – Super Apollo 47-50 z Adalberto Santiago
 • 1986 – Afuera y Contento
 • 1987 – Regreso
 • 1990 – Nowa dekada
 • 1994 – El Pueblo Pide Que Toque
 • 1994 – Kolekcja Fani Legends of Salsa
 • 1996 – Mi Musica
 • 2006 – Señor Bongo

Zobacz także

 • Lista słynnych Portorykańczyków

Referencje

 1. Skocz do góry^ Larkin, Colin (1995). Encyklopedia Guinnessa o muzyce popularnej . Pub Guinnessa. s. 1837-. ISBN  9781561591763 . Źródło: 8 czerwca 2012 .
 2. Skocz do góry^ Colin Larkin – The Encyclopedia of Popular Music – Tom 7 2006- Strona 105 “… po szóstym albumie Apollo Sound, a Jose ‘Papo’ Sanchez dołączył do Gonzaleza jako wokalista Lucky 7 w 1976 roku.”
salsafactory