Sal Cuevas

Salvador “Sal” Cuevas był amerykańskim elektrycznym gitarzystą basowym i basistą, który przez wiele lat był członkiem grupy muzycznej Salsa Fania All-Stars , ok. (1978-1985), a także kilku innych czołowych zespołów salsowych w tamtych czasach. takich jak Johnny Pacheco, Héctor Lavoe, Willie Colon / Ruben Blades, itp. W tym czasie był także jednym z pięciu basistów w Nowym Jorku, który nagrał wiele “Jingles” dla telewizji i radia (Inni byli Marcus Miller , Will Lee, Francisco Centeno i Neil Jason ). W latach licealnych uczęszczał do Liceum Muzyczno-Artystycznego Fiorello H. LaGuardia. [1] [2]

Sal również cieszył się tytułem dyrektora muzycznego orquestry Willie’ego Colona zarówno podczas współpracy Williego ze słynnym piosenkarzem / aktorem tekstowym Panem, Rubén Blades, jak i solowymi przedsięwzięciami Williego. Sal urodził się na Manhattanie w 1955 roku i wychował w rodzinach Portorykańczyków z Nowego Jorku, Bronx . Dorastał na trudnych ulicach Południowego Bronksu, gdzie w wieku pięciu lat jego tata zaczął pomagać mu rozwinąć głęboką miłość do muzyki, w wyniku czego Sal był w stanie trzymać się z daleka od negatywnych wpływów, jakie te ulice mogą przynieść. Muzycznie rzecz biorąc, demografia miasta w tym czasie dostarczała Salowi ogromnej ilości muzycznych wpływów, które mądrze wchłonął, a później włączył do swojej techniki grania basu i stylu.

Zawsze poszukiwany, nagrywał i występował z długą listą gigantów salsy, jazzu, popu, rocka i nie tylko; Willie Colón , Rubén Blades , Héctor Lavoe , Ray Barretto , Tito Puente , Machito , Fania All-Stars , Celia Cruz , Larry Harlow , Ismael Miranda , Eddie Palmieri , Cheo Feliciano , Johnny Pacheco , Tito Nieves , Soledad Bravo , Sophy , Fernandito Villalona , Tito Allen, Richie Ray & Bobby Cruz , Papo Lucca , Arturo Sandoval , Billy Idola , Lenny Kravitza , Cissy Houston , Kirsty MacColl , Jona Luciena , Manhattany , Mongo Santamaria , Angela Bofill , Dave Valentin , Noel Pointer , Airto i Flora Purim , Harry Belafonte , Ricky Martin , Jennifer Lopez , Marc Anthony , Gilberto Santarosa , Olga Tañón ,Jaci Velaquez , Mandy Moore , José Feliciano , Oscar D’León , Gloria Estefan , Jon Secada , Franco De Vita , Rocio Durcal , Ricardo Montaner , Amaury Gutiérrez , Cristian Castro , David Bisbal , Thalía , La India , Isaac Delgado , Obie Bermúdez , Jimena , Los Ilegales , Los Gaitanes , Gian Marco , Hector “El Father” ,Don Omar , Tego Calderon , Rita Moreno , Alejandro Sanz , IL Volo , Black Eyed Peas , Usher i lista (o wiele za długa, by wymienić tutaj), ciągnie się z setkami innych znanych na całym świecie artystów, zarówno łacińskich, jak i / lub amerykański. Ponadto, mieszkając w Nowym Jorku, był mocno zaangażowany (dzięki przyjacielowi i wspólnemu basiście Francisco Centeno) w biznes “Jingle”.

Początek i połowa lat 70. to czas, kiedy elektryczna gitara basowa osiągnęła pełnoletność dzięki światowej sławy basiście jazzowemu Jaco Pastoriuszowi i Stanleyowi Clarke’owi , a w łacińskim świecie muzycznym Sal dotrzymał kroku tym instrumentom “następny poziom” w muzyce latynoskiej. Posłuchaj go, jak uwodzi tradycję, jednocześnie dając graczom klaksonów szansę na zarobienie pieniędzy na albumie Ray Barreto “Ricanstruction”.

Na kilku ścieżkach używa także efektów modyfikujących dźwięk i pedałów, aby dodać inny “kolor” do brzmienia basu. Sal jest uznawany za innowatora w muzyce basu latynoamerykańskiego, kiedy po raz pierwszy włączył do gry nigdy wcześniej nie słyszany, ani wykorzystał, Funk / Jazz / R & B / Rock style i techniki na instrumencie.

Utrzymując tradycyjny smak i koncepcje autentyczności w muzyce latynoskiej, udało mu się połączyć wszystkie inne “światy” z jego techniką grania basu, co doprowadziło do stworzenia zupełnie unikalnego stylu. Na niektórych nagraniach, na przykład, zagrałby bardzo skomplikowane linie lub frazy róg na basie zgodnie z rytmem, co do tej pory było niemal niesłychanym gatunkiem w tym gatunku, podobnie jak jego funky bas uderzanie i technika stukania, która dzisiaj stała się Norma dla basisty w obrębie łacińskiej “salsy” muzyki dzięki Sal. Włączył także technikę “tapping” w grę na latynoskim basie.

Na basie elektrycznym, Sal zawarł techniki, które również (do tej pory) były zupełnie niespotykane w muzyce latynoskiej, takie jak slajdy, (Glissandos), i wykorzystując górne zakresy instrumentu, (sprawdź Sal z Papo Lucca / Celia Cruz na Sonora Ponceny “La Ceiba Y La Siguaraya”). Wyszukiwania Internetu w serwisie Sal są czasem niekompletne, ale obecnie mieszka w Południowej Florydzie, gdzie pozostaje bardzo aktywny, robiąc nagrania, pisząc i produkując utwory. Sal gra również na kilku innych instrumentach.

Cuevas zmarł 9 maja 2017 r. W Miami na Florydzie. [3]

Referencje

  1. Skocz do góry^ Gerard, Charley; Sheller, Marty (1989). Salsa !: rytm muzyki latynoskiej . White Cliffs Media Co. p. 8. ISBN  978-0-941677-09-7 . Źródło: 9 kwietnia 2011 . Być może jednym z najbardziej popularnych elektrycznych basistów na scenie nagraniowej jest Sal Cuevas, który czasami gra w stylu funkowym.
  2. Skocz do góry^ Mauleón, Rebeca (1993). Przewodnik po salsach: na fortepian i zespół . Sher Music Co. p. 113. ISBN  978-0-9614701-9-7 . Źródło: 9 kwietnia 2011 .
  3. Skocz do góry^ “Murió el bajista salsero Salvador Cuevas” . radionacional.co . 10 maja 2017 r . Źródło: 26 lipca 2017 r .
salsafactory